Nejčastější příčina únavy z pohledu 5 elementů + 5 rychlých tipů, jak na ni

Únava umí pekelně otrávit život. Dokáže udupat radost a brání nám žít v souladu s naším životním posláním, protože nám na něj jaksi chybí energie. Někdy se objeví během dne a trápí nás několik hodin. Jindy jsme v jejím zajetí i deset let. Její záludnost spočívá v tom, že má mnoho podob. Může se projevit neschopností dostat se ráno z postele, ale i tak, že se nám nechce s nikým mluvit.

Já sama jsem se s únavou potýkala mnoho let. Kvůli zdravotním problémům jsem si vyčerpala téměř všechny rezervy a vzhledem k tomu, že západní medicína neměla na mou únavu odpovědi, musela jsem je hledat v medicíně alternativní. Několik let jsem zkoumala fungování vlastního těla i mysli, protože jsem chtěla žít. Opravdu žít, ne jen přežívat na autopilota.

Byla to léta studia a pozorování, která jsem věnovala teorii 5 elementů, a ačkoliv podle tradiční čínské medicíny (TČM) existuje obrovské množství důvodů, proč únava vzniká, je zde jeden, který je pro naši společnost vzhledem ke způsobu života, který vedeme, tím nejčastějším.

A tím je nerovnováha elementu ZEMĚ.

Element ZEMĚ jako centrum vitality v lidském těle

Element ZEMĚ se podle TČM v těle zhmotňuje jako energetický orgán – slezina, která je odpovědná za trávení a za tvorbu energie čchi (Qi). Energie čchi, ze které se následně vytváří i krev, je předpokladem pro existenci lidského života. Když máme slabou slezinu, tak nevytváří dostatek energie čchi, a i my jsme pak slabí, unavení, neodolní vůči vnějším patogenům, nedokážeme myslet, hýbat se a žít svůj život naplno.

Podle TČM má slezina i řadu dalších funkcí, kterými jsou například přeprava tekutin, funkce oblasti rtů, úst a svalů (u člověka se slabou slezinou dojde k úbytku svalů), a řídí i trávení emocí na jemnější úrovni. Ve slezině žije i duše Yi, která je zodpovědná za zapamatování si a analýzu vstřebaných fyzických i psychických vjemů. Od stavu sleziny se tedy do velké míry odvíjí i způsob a kvalita myšlení.

Slezina je tedy prvním orgánem, který by nás měl napadnout jako možná příčina, cítíme-li se unavení. Stav sleziny je téměř vždy odrazem životního stylu.

Jaké jsou příznaky slabého elementu ZEMĚ?

Únava, slabost, bledost, nechutenství, vyhublost nebo obezita, plynatost, opakující se gynekologické výtoky u žen, zahlenění, únava po jídle, nevolnosti nebo neurčité bolesti břicha, tendence k přemítání, potíže s pamětí, zimomřivost, opakující se infekční onemocnění atd.

5 rychlých tipů, jak se vyhrabat z okovů únavy

1. Dopřávejte si teplé snídaně

Teplá snídaně účinně podporuje funkci sleziny, a to zejména posiluje její jang. Jang je život, jang je teplo a aktivita. Bez jangu nemůže slezina správně fungovat. Nebo může, ale třeba jen do 30 let. Pak je už slezina z poloviny vyčerpána a člověk to začíná na svém těle cítit. 

Dopřávejte si teplé snídaně, není to jen fráze. Opravdu se budete cítit vitálnější. 

O teplých snídaních jsem napsala i článek, který si můžete přečíst zde.

2. Jezte pravidelně 

Některé zdroje TČM uvádějí, že pravidelnost je ve stravování důležitější než samotné druhy konzumovaných potravin. Jídlo byste měli jíst každý den ve stejný čas a měli byste jíst přibližně stejné množství jídla. Neustálé ujídání nebo vynechávání stravy slezinu výrazně oslabuje.

3. Zredukujte určité potraviny

Mléčné výrobky (článek o mléčných výrobcích očima 5 elementů si můžete přečíst zde), sladkosti, emulgátory a průmyslově zpracované potraviny element ZEMĚ oslabují, přináší do těla hlen a vlhkost a ochlazují slezinu. Ochlazená slezina nemůže správně fungovat, a z jídla tak nevytvoří dostatek energie čchi.

4. Omezte sezení a jednobodovou koncentraci

Dopřejte si pohyb. Se vším všudy…

Nesnadný úkol, že? 🙂

Nadměrné sezení oslabuje slezinu. Proto si dopřejte každodenní pohyb a pravidelné procházky během dne (zejména, pokud sedíte za počítačem dlouhé hodiny).

Pokud jste hodně unavení, snažte se omezit i aktivity, které vyžadují jednobodovou koncentraci. Jaké to jsou? Všechny činnosti za monitorem (mobily, počítače, tablety, televize), čtení, psaní, pletení atd. U nás, Evropanů, jsou to ale zejména ty monitory.

Jednobodová koncentrace nejenže oslabuje slezinu, ale zároveň v nepřiměřené míře vyčerpává krev a energii čchi. Je proto logické, že někdy nejsme po celodenním koukání do počítače schopní ani mluvit, protože z pohledu TČM potřebujeme krev i na prosté myšlení a bdělost. A tu nám vyčerpala právě jednobodová koncentrace.

Proto si dopřejte minuty, hodiny, ideálně dny bez monitorů a těchto činností. Zbyde vám pak energie na to podstatné. Na život.

5. Jezte potraviny, které doplňují energii čchi a doplňují krev

Takových potravin je mnoho, chcete-li ale rychlý účinek za krátkou dobu, vyzkoušejte konzumaci superpotravin a divokých bylin (např. chia semínka, kustovnice, moruše, prášek z baobabu, mladý ječmen, kokos, kopřiva, pampeliška,…). Na léto jsou přímo ideální a pokud je budete jíst v přiměřené míře, nemusíte se jich bát.

Zkuste třeba následující letní recepty:

  1. Energetizující smoothie: 1 pomeranč, hrst špenátu, hrst kopřivy (dle období), 1 čl mladého ječmene, 1 čl chia semínek, 1/2 banánu, hrnek vody. Vše rozmixujte ve vysokorychlostním mixéru.
  2. Chryzantémový čaj s kustovnicí: Hrst sušených chryzantémových kvítků, hrst plodů kustovnice. Obě ingredience zalijte půl litrem horké vody a popíjejte.

Chcete další recepty? Inspirujte se na mých sociálních sítích.

PS. Superpotravinám se raději vyhněte, pokud trpíte těžkým chronickým onemocněním, akutním infekčním onemocněním nebo průjmem.

Objevte 3 tajemství, které vám pomůžou zbavit se únavy jednou provždy.

V e-booku 3 TAJEMSTVÍ VITALITY najdete 3 kroky, které naplní vaše tělo energií a srdce radostí. Žijte konečně naplno :-).

Inspiruji druhé, jak najít neomezený přístup k životní energii, která vychází ze zdravého TĚLA a spokojené DUŠE. A to celostním přístupem skrze metody, které mají moc inspirovat i uzdravovat. Ráda propojuji spirituální metody a různé směry alternativní medicíny, ze kterých ctím zejména řád teorie cyklu 5 elementů. Jsem maminka jednoho syna, tvořilka, lékařka, která se snaží propojit alternativní a západní medicínu, partnerka, badatelka lidské duše a nadšená cestovatelka. Další inspiraci a články o životní vitalitě, zdraví, radosti, duši a tvoření najdete na blogu, na mém profilu na Instagramu, nebo facebooku . Více o mém příběhu se dozvíte zde>> .