Letní desatero: Jak se správně ochlazovat a zachovat si v srdci radost?

Podle tradiční čínské medicíny (TČM) patří léto elementu OHNĚ a hlavním orgánem je srdce, které uchovává i ducha Shen (lidské vědomí a vládce emocí). Ohni patří i cévy, rty, ústa, jazyk, tenké střevo, emoce jako radost, životní období dospívání a poledne jako fáze dne. 

Srdce je v létě nejzranitelnější, protože je náchylné na horko. 

Mezi nejčastější první příznaky nerovnováhy tohoto životně důležitého orgánu patří:

  • rozrušení,
  • nervozita,
  • roztěkanost,
  • nesoustředěnost,
  • neukotvenost,
  • lekavost,
  • zapomnětlivost,
  • u dětí hyperaktivita.

K nim se pak přidávají příznaky tělesné jako:

  • bušení srdce,
  • bolesti na hrudníku,
  • afty,
  • hořkost v ústech nebo
  • mdloby.

O srdce proto musíme neustále pečovat, a to zejména v létě, protože je bránou nejen do lidského vědomí, psychiky a emocí, ale i do stavu všech ostatních orgánů.  

Jak o srdce v létě pečovat?

Léto je obdobím, kdy yangová energie, a tedy energie pohybu, aktivity a síly dosahuje vrcholu. V tomto období by měl každý z nás (a to bez ohledu na to, jaké je množství jeho aktuální energie a životních rezerv) zpozorovat nárůst životní energie a zlepšení nálady, radosti a bezstarostnosti. Léto je také důležitým obdobím pro shromažďování a uskladňování yangové energie, kterou člověk využije v zimě. 

Oheň znamená teplo a radost. Představte si ho jako vítr, který svou yangovou energií přiletí a každého ovlivní pozitivním nábojem. Oheň je mocný živel a je-li jím správným způsobem nakládáno, přináší do života člověka harmonii a lásku.

Každý člověk je schopen čerpat ze síly OHNĚ, která nás teď v létě obklopuje. Ale je důležité splnit dvě podmínky:

1. chránit tělo (zejména srdce) před jeho spalující energií a
2. vyvažovat vnitřní a vnější vhled na životní okolnosti.

Co to v praxi znamená? Jak si užívat léto v radosti a zároveň se chránit před velkým ohněm? Mám zde pro vás letní desatero. 

1. Pozor na ledové nápoje a zmrzliny

I když vás horké dny budou svádět k požívání ledových nápojů a zmrzlin, snažte se tomu vyvarovat. Obecně totiž ochlazující potraviny, a to zejména ty extrémní, výrazně poškozují trávení a celý element ZEMĚ (slezinu a její yang).

To může mít nepříznivý efekt nejen na trávení, ale i na celkový fyzický stav člověka, protože element ZEMĚ je hlavním představitelem vytváření aktuální energie. To platí zejména u dětí, protože jejich trávení je přirozeně více oslabené. Chlad navíc blokuje energii qi, což přispívá k únavě a řadě nemocí. Proto to s extrémně ochlazujícími potravinami raději nepřehánějte.

Více o tom, jak pečovat o element ZEMĚ v souvislosti s tvorbou životní energie se dozvíte v mém e-booku 3 tajemství vitality.

2. Ochlazujte se přirozeně a nenásilně

Alespoň ráno a večer, když ještě není takové horko, si dejte teplé jídlo. To by mělo být krátce vařené, pestré, barevné a šťavnaté. Na snídani je vhodná zejména polévka (vývar, u horkokrevných lidí třeba polévka italská rajčatová) nebo obilné kaše s ovocem. Na večeři si např. dopřejte tofu s rýží, které patří mezi přirozeně osvěžující potraviny.

Až během dne, kdy teplota nemilosrdně stoupá, přichází ten správný čas na ochlazování. Na svačinu je vhodné smoothie nebo nápoje (bez ledu) s ochlazujícími superpotravinami, jako je např. mladý ječmen, který si můžete rozmixovat s vodou. Dále je vhodné čerstvé ovoce a (divoké) byliny jako máta, bazalka, meduňka, bezový květ, pampeliška a jiné.

Melouny podle TČM ochlazují tělo a chrání srdce. Proto patří mezi nejvhodnější letní ovoce.

Během oběda se vyhněte čemukoliv, co je smažené, pečené a grilované, protože po těchto jídlech vám bude ještě tepleji a pocítíte větší únavu. Vyzkoušejte raději salát s quinoou, mungo fazolemi, olivovým olejem a zeleninou.odpoledne třeba kokosový jogurt a limonádu s divokými bylinami nebo vychlazený mátový čaj.

Zde mám pro vás tabulku s nejdostupnějšími přirozeně ochlazujícími potravinami: 

pšenice a ječmen (zrna), tofu, mléčné výrobky (pozor, jsou těžko stravitelné), klíčky, mungo fazole, řeřicha, ředkvička, hlávkový salát, lilek, květák, brokolice, mangold, paprika, špenát, cuketa, rajčata, okurky, avokádo, mořské řasy, olivový olej, jablko, rybíz, jahody, citrusy, borůvky, bílé hrozny, meloun, mango, banán, zelený čaj, mátový čaj.

3. Upřednostňujte potraviny hořké chuti

Potraviny, které podle tradiční čínské medicíny mají hořkou chuť:

  • ochlazují horko a ochraňují organismus před spálením ohněm,
  • zbavují tělo přebytečné vlhkosti a hlenu (otoky, celulitida, obezita, abscesy, …),
  • pomáhají srdci (vyživují jej a snižují nadměrný oheň srdce), 
  • ochlazují horko jater, které se projevuje sklonem k hněvu, agresivitě, migrénám atd.

Mezi hlavní představitele potravin, které mají hořkou chuť a jsou vhodné pro letní období, patří: salát, divoké byliny (pampeliška), ředkvička, žito, řepa, brokolice, chřest, oregano, pažitka, petržel, bazalka atd.

4. Vyhněte se…

Složitému a dlouhému vaření, pečení, smažení a grilování. Méně solte. Zredukujte také pečivo. Pozor na koření, jako je skořice, zázvor, taky na semínka a ořechy.

TIP

Nebojte se v létě občas zařadit pálivou chuť, která podpoří pocení – to je v létě důležité, protože pocení vede k přirozenému ochlazení. 

5. Pečujte o své tělo

Tělo si zaslouží celoroční péči, ale v létě byste mu měli věnovat zvláštní pozornost. Soustředění se na fyzickou stránku vašeho organismu vám totiž pomůže nepropadat duchovním záležitostem a emocím, navíc pomůžete tělu nahromadit a uskladnit potřebnou energii na zimu. 

Pravidelně se hýbejte (klidně víc, než jste zvyklí) – pravidelný pohyb podpoří pocení, rozproudí zablokovanou energii qi a ochrání srdce. Toto vše je zejména v létě nesmírně důležité. Dopřejte si i masáže, spánek by měl být v létě pravidelný, ponocování se nevyplácí ani v létě.

Najděte si však i čas na pravidelný fyzický odpočinek (zejména během nejvyšších denních teplot), abyste nabrali síly a měli příležitost energii shromažďovat a uskladňovat.  

6. Vypněte mysl

Léto a oheň přeje aktivitě a všemu fyzickému, co je možné ohmatat.

Proto není vhodným obdobím pro mentální, psychologické a emocionální výkyvy. Pokud jste člověk, který na sobě intenzivně duchovně pracuje, šťouráte se v minulosti, nebo pravidelně docházíte k různým léčitelům, případně si léčíte nějaká traumata a zranění, dejte si v létě opravdu od těchto aktivit pauzu. A pokud to nejde, alespoň je zredukujte. Na tyto aktivity totiž přijde čas na podzim a v zimě, které jsou pro vnitřní vhled několikanásobně vhodnější.

7. Setkávejte se s lidmi a častěji obraťte pozornost ven

V létě si dopřejte co nejvíce sociálních kontaktů. Seznamujte se s lidmi, buďte co nejčastěji venku, navštěvujte své přátele a rodinu.

Naplno se pusťte do vše vašich plánů, snů a projektů. Buďte otevření změnám, cestujte, poznávejte. Prostě, užívejte si každý den naplno.

8. Najděte si čas na shromažďování energie

Kromě sociálních kontaktů si dopřejte i pravidelný pobyt v přírodě. Příroda vás ochladí, doplní ztracenou energii a vyprázdní mysl. 

9. Mějte nadhled

V létě není čas na emoce, jako je hněv nebo zášť. Emoce produkují nadměrný oheň a škodí srdci. Snažte se jim v létě vyvarovat, mít nadhled a spíše si užívat radosti, které toto období přináší. 

10. Dejte si pozor na alkohol 

Alkohol ve velmi malém množství podporuje proudění energie qi (zejména v játrech), na druhé straně však zahřívá a ve větším množství vypaluje yin a vyčerpává životní rezervy. Produkuje škodlivý oheň.

Zejména proto pro jeho zahřívající efekt není v létě vhodný. Když už se bez něj ale neobejdete, nejvhodnější je pivo a ze všech fází dne je nejpříhodnější večer. 

Užijte si léto, přeji vám hodně síly, radosti a pozitivní energie 🙂

ps. Jazykovou korekturu článku provedla Alena Mikulíková, www.ceskyprosim.cz.

Přáli byste si vědět, jak přirozeně a pozvolna změnit životní styl tak, abyste byli plní energie a radosti?

Napsala jsem pro vás e-book 3 TAJEMSTVÍ VITALITY , kde najdete spoustu tipů, doporučení a dalších informací, které vám pomohou na vaší cestě k vitalitě.

Inspiruji druhé, jak najít neomezený přístup k životní energii, která vychází ze zdravého TĚLA a spokojené DUŠE. A to celostním přístupem skrze metody, které mají moc inspirovat i uzdravovat. Ráda propojuji spirituální metody a různé směry alternativní medicíny, ze kterých ctím zejména řád teorie cyklu 5 elementů. Jsem maminka jednoho syna, tvořilka, lékařka, která se snaží propojit alternativní a západní medicínu, partnerka, badatelka lidské duše a nadšená cestovatelka. Další inspiraci a články o životní vitalitě, zdraví, radosti, duši a tvoření najdete na blogu, na mém profilu na Instagramu, nebo facebooku . Více o mém příběhu se dozvíte zde>> .