Teplé snídaně – základ harmonie elementu ZEMĚ

Když jsem s teplými snídaněmi začínala v roce 2013, byla jsem skeptická. Toto doporučení jsem dostala už na první hodině studia 5 DOVEDNOSTÍ NA TCM INSTITUTU v Praze a nevěřícně jsem kroutila hlavou. Říkala jsem si, co už mi jen, mimo ztráty času, může přinést ranní vývar nebo kaše?

Podle tradiční čínské medicíny (TČM) jsem ale byla dokonalým adeptem, abych teplé snídaně zařadila do svého života, protože jsem v té době byla pořád zimomřivá a unavená. 

Tak jsem se nechala přemluvit a vyzkoušela je. První 3 měsíce se nic nedělo. Ale pak, mi jako zázrak z nebe, spadl do klína dárek v podobě přívalu energie a teplejších končetin. Nejdřív se to projevilo v létě – konečně jsem nepotřebovala svetřík, i když bylo venku 30 stupňů. 🙂

A pak se přidaly i další roční období a já jsem stále více pociťovala životodárné teplo, které přidalo do mého života energii, pohyb a chuť užívat si každý den.

A proč mi to vlastně pomohlo? Proč teplé snídaně zlepší trávení, zaženou zimomřivost a nastartují den bez únavy? Pokusím se vám to vysvětlit z pohledu 3 000 let staré tradiční čínské medicíny.

Element ZEMĚ

Element ZEMĚ je zhmotněn v našem těle jako slezina a žaludek. Název slezina představuje v tradiční čínské medicíně tzv. energetický orgán, který je zodpovědný za trávení (s tou „západní“ slezinou tedy nemá nic společného). Řídí přeměnu a přepravu potravy a tekutin, čímž vytváří životodárnou energii Qi, díky které žijeme.

Pokud slezina nepracuje správně, cítíme se unavení a trpíme různými trávicími obtížemi, jako je pocit žaludku na vodě, nechutenství, obezita nebo podvýživa, řídká stolice, únava po jídle atd. Energii, kterou slezina vyrobí, potřebujeme nejen pro fungování v každodenním životě, ale i jako obranu před patogeny. Proto má její slabost za následek i tzv. slabou imunitu.

Slezina, náš element ZEMĚ, má však toho na starosti mnohem více. Podle TČM odpovídá za pevnost cév a svalstva, takže její slabá funkčnost se může projevit samovolnou tvorbou modřin, nepravidelným menstruačním krvácením či slabostí. Typický příznakem bývají i opakující se gynekologické kandidové výtoky u žen.

Životodárné teplo ve slezině

Teplo je znakem života a podle TČM má co dočinění s Yangem. Yangu děkujeme za to, že máme teplé ruce a nohy a jsme schopni vzdorovat chladu, vlhku, tvořit teplo a pohybovat se. YANG je důležitý i pro procesy trávení či přepravu tekutin.

Slezina je spolu s ledvinami hlavním orgánem, který YANG uchovává a pracuje s ním. Pokud tyto dva orgány fungují správně, vytvářejí dostatek YANGU a YANG zase podporuje jejich funkci. Mezi nimi tedy je přímá úměra.

Nedostatek Yangu je závažný stav a projevuje se studenými končetinami, zimomřivostí, gynekologickými výtoky (YANG pracuje s vlhkostí) či řídkou stolicí. Slezina bez Yangu nemůže fungovat. Bez Yangu není pohyb, bez pohybu není život. Zastoupení Yangu je v našem těle nenahraditelné. A proto ho musíme neustále a správně kumulovat a aktivovat.

Jak vidíte, pojetí sleziny je podle TČM složité, ale úplně postačí, když si zapamatujete tři slova, která spolu úzce souvisí:

TRÁVENÍ = ŽIVOTNÍ ENERGIE = TEPLO.

Ráno je důležité

Jak již bylo řečeno, YANG je pohyb, teplo, metabolismus, rychlost. Ráno je jedinečná chvíle, kdy se yinová noc mění na jangový den. A abychom podpořili v nadcházejícím dni život, musíme pomoci Yangu probudit se. A není nic jednoduššího, než to udělat právě teplou snídaní!

Ráno dělá den – poctivý vývar doplní energii a krev, nastartuje metabolizmus, zahřeje tělo

Teplá snídaně je plná YANGU a vede k nastartování těla a metabolismu, k posílení sleziny a k tvorbě energie QI. Teplá snídaně odstraňuje únavu, zimomřivost, studené končetiny, bojuje proti obezitě (urychluje metabolismus), zlepšuje imunitu a trávení a celou řadu dalších mechanismů. Dvojnásob to platí u dětí.

Co si ale dát k snídani? 

Často se mě ptáte: „To si mám dát řízek?”

Ne 🙂 Zkuste raději tyto 3 TOP tipy: 

  • 1. Vývary a polévky – má nejoblíbenější varianta! A také ta nejrychlejší, kdy (i když to není ideální) stačí ohřát polévku každé ráno na sporáku.
  • 2. Vajíčka – smažená, vařená, míchaná. Se zeleninou, kořením, nebo je tak…
  • 3. Kaše – poctivé (ne instantní) rýžové, jáhlové, ovesné – se zeleninou či ovocem a ořechy. Ideální je s ohledem na čas k přípravě kaší použít rýžovar.

A co si k snídani nikdy nedávat?

Jogurt – a jiné mléčné výrobky, banán a cokoliv z lednice. Tyto 3 nepřátelé vám zvlhčí a zachladí slezinu a zabijí projevy YANGU i tvorbu energie QI.

Závěrem …

Pokud jste zimomřiví, máte jakékoliv problémy s trávením, jste unavení (přičemž únava se zhoršuje po jídle), chcete zhubnout, jste náchylní na infekční nemoci, rozhodně byste měli o zavedení teplých snídaní uvažovat. Jejich efekt se obvykle dostaví do 3 měsíců – u někoho dříve, u někoho později. A když se dostaví, určitě bude pozitivní.

Začněte s teplými snídaněmi už zítra ráno a pořádně si je užijte! 🙂

ps. Nevyhovuje vám příprava teplých snídaní? Vyzkoušejte je alespoň v zimě nebo si je udělejte přes víkend. Každá teplá snídaně se počítá.

Objevte 3 tajemství, které vám pomůžou zbavit se únavy jednou provždy.

V e-booku 3 TAJEMSTVÍ VITALITY najdete 3 kroky, které naplní vaše tělo energií a srdce radostí. Žijte konečně naplno :-).

Inspiruji druhé, jak najít neomezený přístup k životní energii, která vychází ze zdravého TĚLA a spokojené DUŠE. A to celostním přístupem skrze metody, které mají moc inspirovat i uzdravovat. Ráda propojuji spirituální metody a různé směry alternativní medicíny, ze kterých ctím zejména řád teorie cyklu 5 elementů. Jsem maminka jednoho syna, tvořilka, lékařka, která se snaží propojit alternativní a západní medicínu, partnerka, badatelka lidské duše a nadšená cestovatelka. Další inspiraci a články o životní vitalitě, zdraví, radosti, duši a tvoření najdete na blogu, na mém profilu na Instagramu, nebo facebooku . Více o mém příběhu se dozvíte zde>> .