Únava umí pekelně otrávit život. Dokáže udupat radost a brání nám žít v souladu s naším životním posláním, protože nám na něj jaksi chybí energie. Někdy se objeví během dne a trápí nás několik hodin. Jindy jsme v jejím zajetí i deset let. Její záludnost spočívá v tom, že má mnoho podob. Může se projevit neschopností dostat se ráno z postele, ale i tak, že se nám nechce s nikým mluvit.
Já sama jsem se s únavou potýkala mnoho let. Kvůli zdravotním problémům jsem si vyčerpala téměř všechny rezervy a vzhledem k tomu, že západní medicína neměla na mou únavu odpovědi, musela jsem je hledat v medicíně alternativní. Několik let jsem zkoumala fungování vlastního těla i mysli, protože jsem chtěla žít. Opravdu žít, ne jen přežívat na autopilota.
Byla to léta studia a pozorování, která jsem věnovala teorii 5 elementů, a ačkoliv podle tradiční čínské medicíny (TČM) existuje obrovské množství důvodů, proč únava vzniká, je zde jeden, který je pro naši společnost vzhledem ke způsobu života, který vedeme, tím nejčastějším.
A tím je nerovnováha elementu ZEMĚ.
Element ZEMĚ se podle TČM v těle zhmotňuje jako energetický orgán – slezina, která je odpovědná za trávení a za tvorbu energie čchi (Qi). Energie čchi, ze které se následně vytváří i krev, je předpokladem pro existenci lidského života. Když máme slabou slezinu, tak nevytváří dostatek energie čchi, a i my jsme pak slabí, unavení, neodolní vůči vnějším patogenům, nedokážeme myslet, hýbat se a žít svůj život naplno.
Podle TČM má slezina i řadu dalších funkcí, kterými jsou například přeprava tekutin, funkce oblasti rtů, úst a svalů (u člověka se slabou slezinou dojde k úbytku svalů), a řídí i trávení emocí na jemnější úrovni. Ve slezině žije i duše Yi, která je zodpovědná za zapamatování si a analýzu vstřebaných fyzických i psychických vjemů. Od stavu sleziny se tedy do velké míry odvíjí i způsob a kvalita myšlení.
Slezina je tedy prvním orgánem, který by nás měl napadnout jako možná příčina, cítíme-li se unavení. Stav sleziny je téměř vždy odrazem životního stylu.
Jaké jsou příznaky slabého elementu ZEMĚ?
Únava, slabost, bledost, nechutenství, vyhublost nebo obezita, plynatost, opakující se gynekologické výtoky u žen, zahlenění, únava po jídle, nevolnosti nebo neurčité bolesti břicha, tendence k přemítání, potíže s pamětí, zimomřivost, opakující se infekční onemocnění atd.
Teplá snídaně účinně podporuje funkci sleziny, a to zejména posiluje její jang. Jang je život, jang je teplo a aktivita. Bez jangu nemůže slezina správně fungovat. Nebo může, ale třeba jen do 30 let. Pak je už slezina z poloviny vyčerpána a člověk to začíná na svém těle cítit.
Dopřávejte si teplé snídaně, není to jen fráze. Opravdu se budete cítit vitálnější.
O teplých snídaních jsem napsala i článek, který si můžete přečíst zde.
Některé zdroje TČM uvádějí, že pravidelnost je ve stravování důležitější než samotné druhy konzumovaných potravin. Jídlo byste měli jíst každý den ve stejný čas a měli byste jíst přibližně stejné množství jídla. Neustálé ujídání nebo vynechávání stravy slezinu výrazně oslabuje.
Mléčné výrobky (článek o mléčných výrobcích očima 5 elementů si můžete přečíst zde), sladkosti, emulgátory a průmyslově zpracované potraviny element ZEMĚ oslabují, přináší do těla hlen a vlhkost a ochlazují slezinu. Ochlazená slezina nemůže správně fungovat, a z jídla tak nevytvoří dostatek energie čchi.
Nesnadný úkol, že? 🙂
Nadměrné sezení oslabuje slezinu. Proto si dopřejte každodenní pohyb a pravidelné procházky během dne (zejména, pokud sedíte za počítačem dlouhé hodiny).
Pokud jste hodně unavení, snažte se omezit i aktivity, které vyžadují jednobodovou koncentraci. Jaké to jsou? Všechny činnosti za monitorem (mobily, počítače, tablety, televize), čtení, psaní, pletení atd. U nás, Evropanů, jsou to ale zejména ty monitory.
Jednobodová koncentrace nejenže oslabuje slezinu, ale zároveň v nepřiměřené míře vyčerpává krev a energii čchi. Je proto logické, že někdy nejsme po celodenním koukání do počítače schopní ani mluvit, protože z pohledu TČM potřebujeme krev i na prosté myšlení a bdělost. A tu nám vyčerpala právě jednobodová koncentrace.
Proto si dopřejte minuty, hodiny, ideálně dny bez monitorů a těchto činností. Zbyde vám pak energie na to podstatné. Na život.
Takových potravin je mnoho, chcete-li ale rychlý účinek za krátkou dobu, vyzkoušejte konzumaci superpotravin a divokých bylin (např. chia semínka, kustovnice, moruše, prášek z baobabu, mladý ječmen, kokos, kopřiva, pampeliška,…). Na léto jsou přímo ideální a pokud je budete jíst v přiměřené míře, nemusíte se jich bát.
Zkuste třeba následující letní recepty:
Chcete další recepty? Inspirujte se na mých sociálních sítích.
PS. Superpotravinám se raději vyhněte, pokud trpíte těžkým chronickým onemocněním, akutním infekčním onemocněním nebo průjmem.
Objevte 3 tajemství, které vám pomůžou zbavit se únavy jednou provždy.
V e-booku 3 TAJEMSTVÍ VITALITY najdete 3 kroky, které naplní vaše tělo energií a srdce radostí. Žijte konečně naplno :-).