Tento článek jsem vám slíbila už před několika měsíci, ale kvůli tomu, že téma imunity je poměrně komplikované, plné mýtů a neobjevených faktů, dlouho jsem jeho publikování odkládala. Za poslední měsíc mi ale od vás přišlo tolik e-mailů s dotazy, jak posílit dětskou imunitu, že jste mě přesvědčili :-).
Rady a tipy, o kterých se níže dočtete, ale vnímejte jako moji zkušenost, a ne jako dogma. Věřím, že v článku najdete nejen odpovědi na své otázky, ale zároveň obrovské množství inspirace.
Pohled západní medicíny:
Imunitu si představte jako armádu, která chrání vaše tělo před nepřáteli. Těmito nepřáteli jsou nejčastěji bakterie, viry, paraziti, plísně, ale zároveň jsou to tělu vlastní buňky, které se nějakým způsobem vymkly kontrole (např. nádorové buňky). Silný imunitní systém se tedy postará o to, abyste se vyhnuli nejen infekčním onemocněním, ale i onemocněním nádorovým či autoimunitním.
Imunitní systém v sobě zahrnuje buněčné (leukocyty) i humorální složky (proteiny, cytokiny atd.), přičemž cesty, jak tyto 2 složky fungují, jsou složité a obsáhlé a přesahují rámec tohoto článku. Je však důležité vědět, že v těle existují imunitní složky, které jsou vrozené nebo získané.
Vrozená imunita je nespecifická a na každého nepřítele reaguje stejně. Získaná imunita si setkání s nepřítelem pamatuje a na každé opakované setkání reaguje mnohem efektivněji. Vyvíjí se po celý život a vždy spolupracuje s imunitou vrozenou.
V imunitě tedy sehrává důležitou roli genetika, ale taky životní styl a místo (okolí). Děti bývají ohrožené nejvíce, protože jejich získaná imunita se ještě nestihla vyškolit, a tak na boj s nepřáteli nemusí reagovat dostatečně efektivně.
Pohled tradiční čínské medicíny (TČM):
V TČM zajišťuje tzv. obranu proti nepřátelům obranná forma energie qi, jejíž síla závisí na síle 3 hlavních orgánů:
Zajímavé je, že alergické, autoimunitní a nádorové nemoci se nespojují přímo s obrannou formou energie qi, a dokonce ani příbuzné nemoci nemají stejnou příčinu. Přístup TČM k těmto těžkým nemocem je mnohem složitější a vyžaduje i specifickou léčbu. Naštěstí děti těmito nemocemi trpí jen zřídka (s výjimkou alergií).
Silná nebo slabá imunita se u dětí těžko posuzuje, protože projevy nemocí hodně závisí na režimu dne každého dítěte. Pokud dítě chodí do školky nebo má staršího sourozence, který školku navštěvuje, bude pravděpodobně častěji nemocné než jedináček, který nechodí ani do dětských koutků. A vůbec to nemusí znamenat, že má silnější imunitu.
Pokud se ale rozhodnete imunitou svého dítěte zabývat a chtěli byste na to jít nenásilně a zároveň efektivně, věřím, že vám následující rady budou inspirací.
1. Přirozenost vyhrává
Z pohledu západní i tradiční čínské medicíny hrají v imunitě dítěte velkou roli 4 věci:
Ráda bych se pozastavila zejména u kojení, protože (i se stravováním) je to něco, co můžeme snadno ovlivnit. Já kojím už dva roky, často jsem však ze strany některých maminek osočována, že z pohledu imunity je to zbytečné, protože ony třeba nekojily a jejich děti nebývají vůbec nemocné. Rozvíjí se tak kolem mě takový nešvar, že kojení nemá na imunitu vliv.
Jenže, jak jsem psala výše, imunitu ovlivňují i jiné faktory (životní styl rodiny, kvalita stravování a tolik důležitá genetika a přirozený porod), takže takové řeči nejsou vůbec objektivní. Existuje obrovské množství studií, které potvrzují, že kojení má na imunitu velký vliv, a několik relevantních odkazů najdete na mamila.sk. Pro mě je dostatečně přesvědčivý výsledek studie, která potvrdila, že brzlík (školí se v něm T-lymfocyty) je o polovinu větší u kojených dětí než u dětí nekojených.
A jaké jsou mé osobní zkušenosti s kojením? U nás kojení vždy ovlivnilo právě probíhající infekční onemocnění. Kojené děti se vyléčí rychleji než nekojené a často vyváznou bez analgetik, antibiotik, obkladů a jiných opatření, které imunitní systém oslabují. Je to vidět zejména u dětí, které jsou kojené dlouhodobě (více než rok), a to mohu potvrdit i já.
Ve prospěch kojení mluví i tradiční čínská medicína. Kojení výrazně posiluje element ZEMĚ, který hraje v imunitě klíčovou roli, a odstavení před druhým rokem je často spojeno s oslabením tohoto elementu.
2. Spinkej a buď v klidu
Spánek a pohoda jsou dvě věci, které děti potřebují, aby se dokázaly nepřátelům ubránit. Děti si spánek regulují samy, tedy až na ty, které chodí do škol(k)y :-(. Pokud to ale jde, neměňte dítěti režim. Mám na mysli buzení, ať už během dne, v noci nebo ráno, jen proto, aby pak usnulo dříve. Buzení vytváří stres a deficit spánku, které dítě v danou chvíli potřebuje.
Tuto teorii mám ověřenou i na Jáchymovi. Několikrát jsem se pokoušela o změnu režimu, protože od miminka má tendenci usnout pozdě (třeba v 11 hodin večer) a pak ráno spát déle. Jenže VŽDY po několika dnech mého snažení a buzení dostal rýmu.
I proto je důležité nepřipisovat nemocnost dítěte pouze pobytu ve školce a jiným nemocným dětem. Myslete třeba i na to, že chození do školky může být pro vaše dítě stres (ať už kvůli nedostatku spánku, buzení, stezku, pláče apod.), který mu dlouhodobě imunitu oslabuje.
3. Stravování nadevše
Snažím se naši rodinu stravovat v souladu s 5 elementy. Své znalosti a zkušenosti ohledně tohoto životního stylu jsem sepsala do e-booku 3 tajemství vitality aneb jak se zbavit únavy v souladu s 5 elementy. V e-booku se věnuji podrobné péči o element ZEMĚ a VODY, které s pojmem imunity úzce souvisí. Vše o e-booku najdete zde.
Pokud máte doma dítě, které je nemocné i každý měsíc a navíc trpí alergiemi a ekzémy, doporučuji vám, abyste si přečetli tzv. autoimunitní protokol. Základní informace najdete i volně dostupné na internetu.
4. Pohyb a pobyt na čerstvém vzduchu
Pobyt na čerstvém vzduchu a pohyb výrazně posilují imunitní systém. Když jsme venku, také pravidelněji a hlouběji dýcháme. S tím úzce souvisí i hygiena, která by neměla být přehnaná.
Buňky imunitního systému se neustále „učí” bránit své impérium, a bez toho, aby se setkaly s nepřítelem, se nevyškolí. Proto běžně nepoužívejte antibakteriální mýdla a nesnažte se udržovat dítě ve sterilním prostředí. Přehnaná hygiena je i jednou z příčin stoupajícího počtu alergií.
Z pohledu TČM veškeré tyto aktivity (pohyb, dýchání, …) výrazně posilují element ZEMĚ a KOVU a odstraňují blokády energie qi. Silná imunita a vitalita jsou odrazem síly těchto elementů.
5. Medicinální houby
V současnosti patří medicinální houby k nejvíce doporučovaným přípravkům pro posílení imunity. A já jsem za to upřímně ráda. Medicinální houby mají své místo v TČM stovky let a nyní jsou testovány i ve vědeckých kruzích. Mnohé studie potvrzují, že skutečně regulují, posilují a zároveň tlumí imunitní systém ve správném poměru. Proto jsou vhodné nejen jako ochrana před infekčními onemocněními, ale i při alergiích, rakovině a autoimunitních nemocích.
Medicinální houby nakupuji nejčastěji v e-shopu mycomedica.cz, pro děti je skvělým přípravkem tzv. Dračí sirup. Jeho nevýhodou je jen vysoký obsah cukru, ale zároveň máte jistotu, že vám sirup děti nevyplivnou.
Na obalu se dozvíte, že sirup není vhodný pro děti do 3 let. Já dala poprvé Jáchymovi Dračí sirup už nyní, tedy ve 2 letech, právě užívá své první balení (1 čl denně). A to kvůli tomu, že jsme byli téměř 3 týdny na Slovensku, kde chytil rýmu a nemohl se jí zbavit. Poradila jsem se předtím s odborníkem a terapeutem TČM, který s medicinálními houbami pracuje. A ubezpečil mě, že můžu sirup podávat bez obav. Také jsem získala reference asi od 10 maminek, které také dávají Dračí sirup dětem mladším než 3 roky. S efektem a bez vedlejších účinků. Ale rozhodnutí je samozřejmě na vás.
Dalším skvělým produktem i pro nejmenší děti je sirup Baby Imun (směs rakytníku a hlívy), který zakoupíte v lékárně.
6. Echinacea
Echinacea je známá bylina a netřeba ji zvlášť představovat. Snad bych ráda vyzdvihla fakt, že kromě posílení a podpory imunitního systému má také antibiotický efekt. Proto je možné ji užívat i v čase probíhajících infekčních onemocnění. Echinaceu obsahuje už i zmíněný Dračí sirup. Vzhledem k tomu, že Echinacea je velice posilující bylina, nedoporučuji ji užívat bez přestávky déle než 3 měsíce.
7. Vitaminy a další obránci
Co se imunity týče, dbejte na dostatečný přísun vitaminu C, D a K2. Určitě doporučuji podávat dětem i dospělým vitamin D (a to alespoň v zimě), i když vím, že jsou hlavně v alternativních kruzích na to různé názory. Pokud nechcete užívat vitamin D v „umělé” formě, vyzkoušejte olej z tresčích jater. Co se týče vitaminu C, já užívám výhradně jeho přírodní formy, které najdete v camu camu prášku, baobab. prášku, rakytníku, šípkách atd.
Recept na podzimní smoothie s práškem camu camu najdete v mém e-booku zdarma 5 smothie pro vitalitu 5 elementů.
Doporučená denní dávka vitaminu C je cca 100 mg/den, u dětí do 6 let je to zhruba polovina. Mnoho nezávislých odborníku doporučuje ale dávku několikanásobně vyšší, u dospělých až 300–400 mg (dokonce až 1 000 mg), a já se k tomu přikláním. Pokud budete užívat přírodní formy vitaminu C, nemusíte se bát předávkování.
To samé platí i pro vitamin D, jehož doporučená dávka na den pro děti a dospělé je minimálně 600 IU. V laboratořích se však ukazuje, že více než 50 % lidí trpí hlubokým nedostatkem tohoto vitaminu (včetně dětí). Takže předávkování se rozhodně nebojte.
Pro podporu imunity jsou skvělou volbou i probiotika.
8. Schüsslerovy soli
O Schüsslerových solích jsem slyšela už před pár lety, ale kvalitní informace o nich jsou v ČR a SR pořád nedostačující. To samé platí o jejich dostupnosti. Nejkvalitnějšího výrobce Schüsslerových solí, a tedy firmu Adler Pharma, musíte na internetu nebo v lékárnách doslova hledat a sledovat (často některé soli nejsou dostupné).
Schüsslerovy soli jsou sloučeniny minerálů, které slouží k doplnění jejich deficitu v lidském těle. Nejsou to homeopatika, i když jsou za ně často považovány, a v Německu jsou poměrně známou formou léčby akutních a chronických nemocí.
Netroufám si radit, jak a kdy Schüsslerovy soli užívat, protože je prozatím sama zkouším a testuji. A znáte mě – bez větších pozitivních výsledků bych si nedovolila nikomu nic doporučovat. Ale co se imunity týče, oblíbila jsem si jednu sůl, která se stejně tak těší oblibě mnohých terapeutů, maminek i mých kamarádů. A tou je Ferrum phosphoricum D12.
Užívat ji můžou i nejmenší děti, těhotné i kojící ženy. Co se týče dětí, doporučuje se užívat 5–10 tablet denně, dospělí klidně více, a to minimálně měsíc. Moc hezký článek na toto téma napsala Monika Nykličková, která se problematikou Schüsslerových solí zabývá. Její článek najdete zde.
+ BONUS: Chlorella
Na závěr mám pro vás osobní tip a tím je Chlorella. Tato zelená řasa se v naší rodině usídlila už před rokem a nemůžu si ji vynachválit. Kromě mnoha benefitů (o mých zkušenostech s Chlorellou vám napíšu v některém z dalších článků), má Chlorella tzv. „antibiotický efekt”. Chlorellu je možné užívat dlouhodobě a mám vyzkoušené, že pokud Jáchym i já jíme chlorellu pravidelně, nic jiného na posílení není potřeba, protože nejsme nemocní :-).
Dávka, se kterou dosáhnete viditelných zdravotních benefitů, je hmotnost dítěte (vaše) v kg : 2 (když má dítě 10 kg, mělo by sníst minimálně 5 tablet). Jsou děti, které chlorellu jedí (cucají jako bonbóny), a pak jsou děti, které ji nesní ani za nic. Také zjistíte, že děti nemají na chlorellu vždy „náladu” a několik týdnů ji odmítají. Není potřeba dítě nutit, ale za vyzkoušení to rozhodně stojí.
Nejkvalitnější chlorellu na českém trhu prodává Vitalvibe nebo Green ways. Pokud máte v této oblasti jakékoliv pochybnosti, obraťte se na terapeuty, kteří se zelenými potravina pracují.
Snad jen to, že dítě teple oblékejte. Fakt. Třeba TČM neuznává otužování ani saunování a má na to docela pěknou teorii. Ale o tom až jindy… Mějte krásné dny.
ps. Jazykovou korekturu článku provedla Alena Mikulíková, www.ceskyprosim.cz.
Objevte 3 tajemství, které vám pomůžou zbavit se únavy jednou provždy.
V e-booku 3 TAJEMSTVÍ VITALITY najdete 3 kroky, které naplní vaše tělo energií a srdce radostí. Žijte konečně naplno :-).