Co by měl každý vědět o 5 elementech aneb 3 důvody, proč vás 5 elementů nebude držet v okovech dogmatických přesvědčení

Často se mě ptáte: „Verčo, je stravování a životní styl podle čínské medicíny vhodný i pro děti? Můžu ho dodržovat, i když jsem těhotná? I když kojím? I když nejsem Číňan? Opravdu mě povede k vitalitě a psychické pohodě?”

Podobných dotazů dostávám hodně a já se vůbec nedivím vaší nedůvěře. Internet i knihy jsou plné rad a doporučení o tom, jak dosáhnout zdraví, přičemž jedna vyvrací druhou. Tak proč byste měli věřit 5 elementům? 

Po letech studia alternativní a západní medicíny můžu říct, že neexistuje životní styl ani stravování, které je vhodné pro všechny a pro každé životní období konkrétního člověka. Na RAW stravě někdo prospívá, někdo chřadne. Veganství může být eticky tím nejpřijatelnějším stravováním, ale u někoho vede k vyčerpání a k únavě.

5 elementů – dřevo (játra), oheň (srdce), zem (slezina), kov (plíce), voda (ledviny)

Já osobně mám za sebou několik různých stravovacích období a životních stylů. 5 let jsem byla vegetariánka, rok veganka, 3 roky sportovkyně, v těhotenství jsem se vrhla na paleo stravu a během kojení se nechala vést západní medicínou a přírodními vitamíny. Přesto jsem se pokaždé odklonila od teorie 5 elementů jen částečně. 

Jak je to možné? A proč je to teorie, která zasluhuje pozornost?

1. Žádná dogma

Teorie 5 elementů má oproti jiným životním stylům jednu velkou přednost – a tím je respekt a neustálé hledání otázek a odpovědí. 5 elementů vám „neřekne“, že maso je nezdravé a způsobuje také či onaké nemoci. Ale vysvětlí vám, co maso s vašim tělem udělá – jaké jsou jeho pozitivní a negativní účinky.

Vy se tak podle aktuálního stavu těla, mysli a životní situace rozhodnete, zda ho budete jíst nebo ne. Například z pohledu tradiční čínské medicíny má maso doplňující (doplňuje energii Qi a krev), zahřívající a zahlcující efekt. Jinak se tedy rozhodne žena, která je těhotná, zimomřivá, hubená nebo kojící. A jinak žena, která trpí obezitou a nadměrným pocením.

Té první nadměrná konzumace masa prospěje, té druhé uškodí. Každý z nás je jiný a v každém životním i ročním období potřebuje jiné věci a jiný typ jídla. Teorie 5 elementů tohle všechno respektuje.

RAW strava, paleo nebo sport jako životní styl. Teorie 5 elementů má pro všechno vysvětlení a s pomocí přírodních zákonů řekne, co s vámi který životní styl udělá. A to za všech okolností. I účinky léků západní medicíny se dají vysvětlit z pohledu 5 elementů. 

2. Přizpůsobení 

Každý životní styl se dá alespoň částečně upravit tak, aby byl s 5 elementy v souladu. S rytmem přírody a původem potravin se dá pracovat i u každého typu stravování. I RAW strava, která je chladná, zraňuje YANG a zejména element VODY a ZEMĚ, může mít na tělo nižší negativní dopad, pokud se jídelníček upraví podle doporučení 5 elementů.

Konkrétně u RAW stravy je třeba vhodné při přípravě pokrmů upřednostnit sušení před chlazením, používat zahřívající koření a hlavně zamknout mrazák, aby se snížil negativní dopad už i tak chladné stravy. Vhodných změn by bylo samozřejmě více, vše závisí od konstituce člověka a jeho preferencí. 

Pokud se naučíte pečovat o svých 5 elementů (5 orgánů a 5 duší), začnete přemýšlet o původě potravin a sledovat koloběh přírody, objevíte životní styl, který vás povede k vitalitě. Nenásilně, pomalu a s pomocí malých změn – aby vám v srdci zůstala radost.

3. Uzdravení skrze mysl a duši

Nemusíte začít hledat v „jiných vodách“, pokud chcete pracovat na své mysli. 5 elementů se totiž ve vašem těle zhmotňuje nejen tělesně, ale i duševně jako pět duchů.

Těchto pět duchů přebývá v orgánech těla (játra jsou domovem duše HUN, srdce ducha SHEN, slezina duše YI, plíce duše PO a ledviny duše ZHI). Kromě určitých psychologických funkcí (myšlení, pudové reakce, vůle, kreativita,…) mají na starosti i jedno super důležité spojení – komunikaci těla a mysli s duší. 

5 elementů pečuje o Božství v nás a hledá způsoby, jak s ním být v interakci. Protože ví, že je to jediný způsob, jak dosáhnout dlouhodobé zdraví a žít v souladu se svým životním posláním. 

Zaujala vás teorie 5 elementů? Chcete i vy objevit její tajemství, no nevíte, jak začít? Zkuste to svačinami ve formě smoothie! Stáhněte si eBook zdarma 5 smoothie pro vitalitu 5 elementů.

Inspiruji druhé, jak najít neomezený přístup k životní energii, která vychází ze zdravého TĚLA a spokojené DUŠE. A to celostním přístupem skrze metody, které mají moc inspirovat i uzdravovat. Ráda propojuji spirituální metody a různé směry alternativní medicíny, ze kterých ctím zejména řád teorie cyklu 5 elementů. Jsem maminka jednoho syna, tvořilka, lékařka, která se snaží propojit alternativní a západní medicínu, partnerka, badatelka lidské duše a nadšená cestovatelka. Další inspiraci a články o životní vitalitě, zdraví, radosti, duši a tvoření najdete na blogu, na mém profilu na Instagramu, nebo facebooku . Více o mém příběhu se dozvíte zde>> .